Středa, Únor 5, 2020

Přečteno2

Zadrátované slunce (Jan Bartoš)
Smysl kůlů byl prostý: měl vězňům znemožnit útěk prokopáním tunelu vedoucího mimo lágr.
UNRRA = U Nás Rabuje Rudá Armáda!
Milovali jsme rovněž konzervy s nápisem Horse Meat, až mnohem později jsem se dozvěděl – bylo to myslím v tercii, kdy jsme se začali učit angličtinu, že náš oblíbený horský guláš od “unry” je obyčejná konina.
V obchodech místo máku prodávali pracharandu, což byly sušené mleté hrušky

Cestou ze sovětského koncentráku (František Polák)
autor po návratu do vlasti po únorovém komunistickém puči v roce 1948 uprchl do USA, kde tuto knížku v roce 1959 vydal vlastním nákladem.
Když jsme přišli do Ruska, přidělila sovětská vláda našemu družstvu rozsáhlé pozemky u města Frunze, na nichž jsme vedle obytných domů a hospodářských stavení postavili též textilní továrnu a koželužnu. Družstvo tehdy organizoval pan Rudolf Mareček, který se stal předsedou družstva po jeho ustanovení. Družstvo se nazývalo „Interhelpo“, což znamená mezinárodní pomoc Rusku. Každý člen vstupující do družstva do něho musel vložit celý svůj majetek. Nemohli jsme ovšem tušit, že nás toto Rusko obere o celý náš po generace nastřádaný majetek, a nakonec že nás zlikviduje. https://cs.wikipedia.org/wiki/Interhelpo

Souostroví naděje (Zdeněk Procházka;Jaromír Štětina)
Ze čtrnácti obžalovaných bylo jedenáct odsouzeno k trestu smrti a ostatní k doživotnímu odnětí svobody. Odsouzení byli oběšeni 3. prosince 1952

Robert Conquest - Velký teror
Anglický historik Robert Conquest shromáždil všechny údaje dostupné k roku 1971. Předpokládá, že v lednu 1937 bylo ve vězeních a táborech kolem pěti milionů lidí. V období „ježovštiny“ (leden 1937 – prosinec 1938) bylo zastřeleno kolem jednoho milionu lidí a v táborech a ve věznicích zemřelo kolem dvou milionů vězňů. Conquest ve své knize Velký teror píše, že jen na Kolymě zahynuly do roku 1950 ne méně než dva miliony lidi.

České milenky nacistů (Václav Miko)
Na výčítku, že jezdí v autě bez ochranky. Heydrich tehdy s úsměvem odpověděl: “Češi nezabíjejí. Češi udávají.
Pražský Grand Hotel Steiner, především jeho noční bar “Boccaccio”, hojně navštěvovali jak prominentní čeští herci a další umělci, tak i důstojníci SS.
Vládní bar “Boccaccio” - Jan Berwid-Buquoy https://berwidbuquoy … z/blog.aspx?c=197409
Černou uniformu SS, kterou navrhl dodnes věhlasný módní návrhář Hugo Boss

Ve válce (Lenka Klicperová, Markéta Kutilová)
https://lenkaklicperova.cz/filmy/
V iráckém Kurdistánu je vyšší životní úroveň než v Česku a základní plat se pohybuje od 1000 dolarů měsíčně. Nevidíte jiná než novotou zářící auta, často velká SUV. Peníze z ropy jsou zde cítit na každém kroku.
Sunnitští Arabové tvoří sedmdesát procent obyvatel Sýrie, hodně civilních obyvatel většinou sunnitského vyznání s IS sympatizuje.
Asad patří k alávitům, což je odnož šíitské větve islámu. Asadova klika vládne dál, ale je stále více závislá na Rusku a Íránu.
Z každé rodiny v Čečensku prý odešel do Islámského státu aspoň někdo, pak Dagestánců a tisícovky dalších Kavkazanů. Rusko samo mělo zájem na tom, aby tito lidé s radikálním myšlením odjížděli.
Zaplatili jsme za každého z nás skoro čtyři tisíce eur. Všechny ty peníze šly pašerákovi.
Stálo mě to pět tisíc dolarů. Letělo nás víc, celá skupina, naší cílovou zemí bylo Švýcarsko.
Tady v Německu potkávají svoje bývalé trýznitele a další džihádisty. Prostě členové IS jsou teď mezi námi. Mezi námi v Evropě. Zejména ti, co měli evropské pasy, utíkali s nadějí směrem do Turecka. A velkému počtu členů IS s evropskými pasy se podařilo přejít přes Turecko zpět do Evropy. Jsou časovanou bombou.
V Česku nejsou žádné čtvrtě obývané jen Kurdy jako třeba v Paříži či Dortmundu. Kurdové jsou sice také sunnité, nicméně jejich pojetí víry je často velmi vágní.
Potrubí ke Středozemnímu moři vede přes území Asada, tedy území pod vlivem Ruska a Íránu. Když se USA a Rusko dohodnou, naftový průmysl se v Sýrii může začít obnovovat, přes Sýrii chtějí vést plyn do Evropy Katar i Írán.
V podstatě se zde odehrává konflikt mezi Saúdskou Arábií (podporovanou koalicí v čele s USA) a Íránem (s Ruskem v zádech). V náboženské rovině války se zde opět odehrává šíitsko-sunnitský konflikt.
Turecko od počátku syrské války podporuje sunnitské skupiny bojující proti režimu Bašára Asada. Turecko už ovládá přes 2000 km2 syrského území. Diktátor Erdogan úspěšně buduje svoji vysněnou novou Osmanskou říši.

Potopení a zachránění (Primo Levi)
Leviho až vědecky odtažité líčení pekla, jež připravují lidé lidem, je velkou metaforou o člověku 20. století.
Přežívali většinou ti horší, sobci, násilníci, lidé necitelní, kolaboranti z šedé zóny, donašeči.
Přežívali ti nejhorší, to jest přizpůsobivější. Ti lepší vesměs zemřeli.
říkají: „kdybych to nedělal já, dělal by to někdo jiný, horší než já.“
Rány zasazené spoluvězni, na které vzdělaný člověk málokdy dovedl reagovat, byly však nepřijatelné, protože nečekané a proti pravidlům hry.

Hovory s Luďkem Pachmanem (Jaroslav Knittl)

Václav Havel několikrát řekl, že považuje křesťanskou víru za princip morální a duchovní, na kterém má být vybudován stát.
Místo socialismu svoboda. Svobodu si nepředstavujeme jako svobodu bezbřehou, bez morálky a duchovních hodnot.
setkal mimo jiné s největším sovětským parapsychologem, kterému bylo povoleno toto bádání, byl osobním přítelem Stalinovým.
se mnou udělal několik pokusů a zjistil, že jsem jedno z nejlepších médií, které měl.
jak vznikne život? Každý jiný způsob je tak hluboce nepravděpodobný, že by to byl ještě mnohem větší zázrak než existence Tvůrce, který život vytváří. existuje určitá forma duchovní energie, nebo jak bychom to nazvali, která nemá s hmotnými zákony nic společného.
Bůh nám dal dokonce právo rozhodovat, a my rozhodujeme o tom, jestli ho uznáme, nebo neuznáme, ani to nám nevnucuje. Svoboda jednotlivce musí být vždycky zachována, to je nejdůležitější. Když se církvi dařilo příliš dobře, tak zahnívala. Když byla pronásledována, tak vítězila.
Před naší svatbou v roce 1946 jsem také já vystoupil z církve. Evženie, moje paní, se dala pokřtít, a že mne bude tedy na této cestě následovat.
Fučík: Když byl zatčen, po dobu asi 1 1/2 roku vykonával služby pro gestapo. V důsledku toho byla celá řada dalších lidí zatčena a popravena. Když ho už gestapo nemohlo potřebovat a bylo rozhodnuto o jeho likvidaci, on to věděl, že ho už nepotřebují, napsal knihu, která nebyla jeho zpovědí, nýbrž pokusem zakrýt, zamaskovat. To, že z něho po roce 1945 učinila největšího národního hrdinu, je příznačné pro hnutí, které v každém směru je založeno na lži, přetvářce a podvodu.

Jaroslav Hašek (Jan Berwid-Buquoy)
Po návratu do Prahy a během vyšetřování jeho případu prohlašoval, že prý přeběhl k bolševikům z pomsty, protože vedení Masarykových legií ho odmítlo povýšit na důstojníka. Přebíhá v únoru 1918 k „Rudé armádě“, kde se s bolševiky, pod vedením Kujbyševa, zúčastňuje několika akcí, je jmenován politickým komisařem 5. sibiřské armády, dotáhl to až na zástupce vrchního velitele J. M. Sverdlova.
Dne 15.05.1920 se v Irkutsku (Sibiř) oženil s jistou Alexandrou Lvovou, které nabulíkoval, že je svobodný, neboť se svojí pražskou ženou Jarmilou nebyl rozveden. Po Haškově smrti se Šůra zbláznila. Trpěla silnými depresemi a na veřejnosti vykládala celou řadu nesmyslných příběhů.
První humoreska pod titulem „Superarbitrační řízení s dobrým vojákem Švejkem“ vyšla v pražském časopise „Karikatury“ dne 25. 05. 1911. Pražské nakladatelství „Hejda & Tuček“ je vydalo knižně pod názvem „Dobrý voják Švejk a jiné podivné historky“.
„Osudy dobrého vojáka Švejka“ vydalo nakladatelstvím „Adolf Synek“ v roce 1923.
Švejk - Strašlipka bydlel Hostivice nedaleko Kladna https://svejkmuseum.cz/new/slovnik/r_straslipka.htm
kniha „Jaroslav Hašek, zajatec čís. 294217“, vydáno v Praze 1934

Dne 01. 05. 1955 došlo k odhalení největšího Stalinova pomníku na světě.
Základní kámen byl položen na letenském vrchu dne 22. 12. 1949 za přítomnosti předsedy vlády Antonína Zápotockého.
vyhotovení monstra, včetně přilehlého okolí, stálo tehdy 109 milionů korun (přepočteno na dnešní měnu cca 1,09 miliardy Kč).
Skupinový pomník dostal v lidové mluvě přezdívku „fronta na maso“, což mělo poukazovat na nedostatkové hospodářství komunistického státu. Partyzánka byla umístěna tak nešťastně, že to vypadalo, jako by držela vedle sebe stojícího vojáka za poklopec. Celé skupiny školáků pochodovaly kolem pomníku radostně volajíce: „Soudružko učitelko, pojďte se podívat! Ona mu honí vocas!“
V listopadu 1962 byl onen největší monument ostudy na světě vyhozen do povětří.
Bismarckové jedli bramboráky s jablečnou marmeládou a pocukrované. Česká kuchyně tento pokrm solí a přidává do něho česnek.