Pátek, Únor 21, 2020

Přednáška

Velká pozapomenutá bitva u Horního Žďáru 30. září 1745
Účastnilo se 38 tis. mužů na rakousko-saské straně, 22 tisíc na pruské.
Bitva u Žďáru bylo jedním z nejkrvavějších střetnutí války o dědictví rakouské.
Ztráty činily 7,4 tis. a 3,7 tis. vojáků na pruské. Prohra v bitvě u Žďáru zkomplikovala rakouskou vyjednávací pozici při mírových jednáních v prosinci roku 1745.
Trenckovy panduři měli vpadnout pruské armádě do týlu, místo toho začaly plundrovat pruský tábor, v kterém kromě jiného ukořistily armádní pokladnu.
http://www.vhu.cz/ve … -zdaru-30-zari-1745/
https://cs.wikipedia … ranti%C5%A1ek_Trenck
https://mapy.cz/zakl … urce=base&id=2139081

Bavorský kurfiřt Karel Albrecht se roku 1741 prohlásil českým králem, kterému holdovala většina šlechty i kléru… Na šest set českých šlechtických rodů z 1200, tedy plná polovina, zradila novou panovnici a holdovala Karlu Albrechtovi, zatímco druhá polovina se k tomu chystala…
V březnu 1753 způsobila sedmnáctiletá Viktorie Veselá požár Vyškova (povidla, v roce 1917 vznikl požár od škvaření sádla). V únoru 1755 byla v Brně upálena zaživa na místě, kde dnes stojí Zderadův sloup
https://mapy.cz/turi … urce=base&id=2192006
https://www.kkdvysko … -knihy-josefa-spidly
Svatořečení Jana Sarkandera r. 1995 papežem Janem Pavlem II. bylo ve své době kontroverzní
Zinzendorfa světil Jablonský, vnuk Jana Amose Komenského
https://cs.wikipedia … dv%C3%ADk_Zinzendorf
https://cs.wikipedia … Ernst_Jablonsk%C3%BD

Lichtenštejnové chtějí Lednici i Valtice
https://ct24.ceskate … e-pozemku-taky-ctyri
https://hlidacipes.o … esku-vratit-majetek/
Jak přišli Lichtenštejnové ke svému bohatství?
https://www.stoplusj … e-ke-svemu-bohatstvi
Karel I. z Lichtenštejna nesmírně zbohatl na pobělohorských konfiskacích, předsedal popravě 27 českých pánů. Velké nákupy mu umožnily peníze, které získal účastí v takzvaném mincovním konsorciu, které razilo nekvalitní stříbrné mince, což vedlo v roce 1623 ke státnímu úpadku.

V roce 1950 se Chramostová provdala za Bohumila Pavlince, komunistického ředitele Československého rozhlasu v Brně, na svadbě jí byl krajský tajemník KSČ Otto Šling.
V listopadu 1957, po rozpadu prvního manželství žila se sochařem Konrádem Babrajem. Z jeho díla si Chramostová vzpomíná na Rudoarmějce ve Znojmě.
v roce 1957 podepsala spolupráci s komunistickou tajnou policií StB. Motivem jí k tomu bylo, že chtěla hodně vydělávat, mít hodně peněz a mít hodně rolí - pod krycím jménem “Klára” (jako dcera jejího druhého životního partnera Konráda Babraje).
V roce 1962 Chramostová ještě navíc vstupuje do Komunistické strany.
V roce 1963 Chramostová jede autem se svým synem a způsobí dopravní nehodu, při které je sama těžce zraněna a její čtyřletý syn při nehodě zemře.
Konrád Babraj ji následně coby řidičku vozu obviní ze zabití jejich dítěte a rozejde se s ní. Tehdy Chramostová říká „Potrestal mě Pán Bůh“ a poprvé skončí na psychiatrii. A tehdy se jí v nemocnici po bok postavíl Stanislav Milota.

Milenu Dvorskou vyhodili z divadla ihned po „sametu“. Přesto, že nebyla nikdy členkou KSČ a přesto, že organizovala stávku herců a celkově se výrazně angažovala během listopadových událostí. Milena Dvorská je vyhozena z Národního divadla, zatímco Chramostová do Národního divadla byla v té době už přijata. Milena Dvorská z toho obvinila Chramostovou,

Jiří Štěpnička se kvůli roli Gottwalda v komunistickém seriálu ocitl v dlouhé nemilosti po listopadu 89, podobně jako další vynikající herec Vladimír Brabec kvůli (skvěle ztvárněné) roli majora Zemana.

Pohádka o rasově méněcenné bílé Sněhurce
https://www.youtube. … /watch?v=fpCCYNVhyPU