Pátek, Červen 8, 2018

DGI

Dividend Growth Investing je investiční styl, kde investor vyhledává společnosti, které s vysokou pravděpodobností odmění investory vyplacením neustále rostoucích dividend. Tyto hotovostní platby z investic ve formě dividend zajistí DGI investorům generování pasivního příjmu ze svých investic.”

11 důvodů pro tento investiční styl:
1. Akcie s rostoucími dividendy překonaly trh ve výnosnosti s menší volatilitou.
2. DGI je nákladově efektivnější, než investiční fondy - neplatíte několika procentní odvody ročně za management fondu.
3. DGI se soustředí na business, na společnost do jejíž akcie investuje. Akcie se dlouhodobě zhodnocují jen takových společnosti, které jsou dlouhodobě úspěšné a kvalitní.
4. DGI se vyhne rizikovým investicím. Rychle rostoucí, ale zároveň nadhodnocené společnosti (typické společnosti éra dot.com kolem roku 2000) nevyplácejí dividendy, ba aby je pravidelně zvyšovaly, jelikož na to nemají. DGI investor do těchto společností by nikdy neinvestoval.
5. DGI je dlouhodobá strategie. Pokud investujeme do rostoucích dividend, nemá smysl skákat z jedné akcie na druhou. Musíme jim dát čas, aby rostly.
6. DGI pomáhá překonat “medvědi” období trhu (klesající nebo stagnující ceny pro delší dobu, třeba roky). Nejlepší DGI akcie během poslední medvědí období (2008/9) klesly jen o polovinu toho, o kolik průměrně klesly ceny ostatních akcií. A během krize tyto společnosti nejen nepřestaly vyplácet své dividendy, ale je také pravidelně zvyšovaly.
7. Sám Warren Buffet (jeden z nejlepších investorů všech dob a jeden z nejbohatších lidi planety) je DGI investor. Dvě třetiny jeho investic představují 5 velkých DGI společnosti (banka Wells Fargo, Coca Cola, IBM, American Express a maloobchodní gigant Wal-Mart).
8. Dividendové aristokrati (společnosti, které déle, než 25 let pravidelně zvyšují své dividendy) překonaly širší akciový trh o 2,5% každý rok v posledních 10 letech, s menší odchylkou, než trh.
9. DGI jsou většinou známé, úspěšné společnosti. Kdo by neznal (i u nás, nejen v Americe) jména, jako Coca-Cola (KO), PepsiCo (PEP), Wal-Mart (WMT), Procter & Gamble (PG), Johnson & Johnson (JNJ) nebo ExxonMobil (XOM)? Všech 6 těchto společností jsou dividendové aristokrati.
10. DGI není složitý. Musíme se jen soustředit na kvalitu a dlouhodobou úspěšnost v podobě vypláceny dividend. Tímto začne omezujeme rizika. Pokud bychom ještě k tomu aplikovali pravidelné investice, vyhneme se části rizika v cenových odchylkách. Ostatní jsou již takové fígly, jak můžeme naší výnosnost ještě maximalizovat.
11. DGI přináší radost z investování. Co může být příjemnější, než sledovat, jak Váš pasivní příjem se zvedá každým čtvrtletím nebo rokem, a to podstatně nad úrovní inflace? A k tomu jste ještě spolumajiteli nejúspěšnějších společnosti na světě…