Sobota, Srpen 28, 2021

Energy Well

Firma General Fusion údajně vyřešila všechny neduhy a hodinu jízdy západně za Londýnem u města Oxford postaví svou první demonstrační elektrárnu na principu Tokamak, tedy zařízení vytvářející toroidální magnetické pole.

fuzni-el.jpg
Magnetická fúzní elektrárna podle návrhu Amandy Levete

Druhý blok jaderné elektrárny Baráka ve Spojených arabských emirátech (SAE) zahájil provoz. Po dokončení bude mít elektrárna čtyři jaderné reaktory s celkovou kapacitou 5600 megawattů.
Výstavba elektrárny začala v roce 2012 a staví ji společnost Korea Electric Power Corporation (KEPCO) z Jižní Koreje Typ reaktorůje PWR APR-1400
https://cs.wikipedia.org/wiki/Baráka

Energy Well - Studna energie
Jako palivo jsou použity TRISO částice s obohacením uranem-235 15 % při sedmileté délce kampaně.

Reaktor je chlazen tekutou solí FLiBe a má tepelný výkon 20 MWt. Sekundární okruh s neaktivní solí NaFNaB slouží k předávání tepla terciálnímu okruhu, který je tvořen Ericsson–Braytonovým oběhem s využitím CO2. Okruh s CO2 má oproti VVER (256stC a 4MPa) dvojnásobné teploty a tlaky.

energy-well.jpg

Levnější je postavit paroplynovou elektrárnu za cenu 20krát nižší než cena jaderky,
a počkat na novou generaci malých modulárních reaktorů viz. https://oenergetice. … okrocile-fazi-vyvoje

Nevěřím tomu že DukovanyII budou stát jen 150mld, je to matematická řada:
4 bloky EDU - 25 mld
2 bloky ETE - 100 mld
1 blok DukovanyII - 400 mld

Westinghaus a francouzská Areva nepřichází v úvahu, westinghous krachuje a Areva kde staví má problémy (10 let zpoždění, trojnásobná cena).
Teď nám rozkazují amíci a ti nám ruský projekt nedovolí, amerika je v “obchodní válce s čínou” tak nám zbývají už jen ti Korejci…

Občas píšou novináři kraviny, jako že Dukovany II mají nahradit neekologické uhelné a podobně, ale v roce 2045 končí životnost Dukovan a už to nikdo neprodlouží. Spíš si položme otázku, proč všichni ustupují od jaderné energetiky. Já si myslím že byrokratické překážky to jádro zlikvidují i u nás. Pozoruju to i v práci, cca dva poslední roky přibylo tolik byrokracie, všechno zapisuješ do různých programů, někdy i třikrát, že je teď ze mně spíš úředník než operátor.

Mezisklad - obyčejná hala která zastřešuje kontejnery. Na Dukovanech byl původně rozpočet 200mil., pak to předražily a stál 600mil. To není nic proti Temelínu, kde jej postavili za 1,5mld, peníze šli lichtenštejnské společnosti CEEI s neznámými majiteli. A vo tom to je, všichni se těšít až se otevře zlatý důl

jaderky_stop.jpg

Administrátorská zóna

Translate